A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/memorial01/webapps/clubbypass_com/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 675

Kalp Cerrahisinde Robotlu Dönem | Club By Pass

Robotik Cerrahi

Robotik Kalp Cerrahisi Türkiye'de Başlıyor

Memorial Hastanesi'nde başlayacağımız Robotik Kalp Cerrahisi programı, 01.11.2003 tarihinde basına tanıtıldı.

Amerika’dan gelen Aesop isimli robot ve donanımı Intuive firmasından alınmış olup firma görevlisi Dr. Adrian Lobontiu tarafından tüm sistem konrol edilerek ameliyatın aşamaları dana kalbi üzerinde denendi.

Aesop isimli robotik kol; operasyon sırasında cerrah için üçüncü bir el görevini yapmakta olup, endoskopun pozisyonunu sağlamaktadır. Robotik kol Hermes Sistem olarak adlandırılan bilgisayar aracılığı ile sesli komutlar verilerek aktive edilebilmektedir. 1994 yılında FDA tanımlaması alan bu sistem ilk cerrahi robottur. Şekil ve fonksiyon olarak tamamen bir insan kolunu taklit ederek endoskopu pozisyonunda tutarken, kesinlikle yorulmaz ve cerrahın verdiği sözlü emirleri yanlış yorumlaması gibi bir sorun yaşanmaz. Sözlü emir ile sağlanan endoskopun pozisyonun değişimi çok süratli olabilmekte ve hafızasında tuttuğu numaralandırılmış 3 endoskopik pozisyon komutunu hiçbir karışıklığa neden olmadan yerine getirebilmektedir.