A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/memorial01/webapps/clubbypass_com/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 675

Açık kalp cerrahisinde post-operatif olarak gelişen alt solunum yolu infeksiyonlarında eksojen ve endojen kaynaklarının araştırılması. | Club By Pass

Açık kalp cerrahisinde post-operatif olarak gelişen alt solunum yolu infeksiyonlarında eksojen ve endojen kaynaklarının araştırılması.

(infeksiyon dergisi (turkish journal of infection) - 1996, 10(1): 45-49)

Özet: Açık kalp ameliyatı olan 100 kardiyovasküler olgunun post-operatif dönemde gelişen alt solunum infeksiyonları prospektif olarak izlenmiştir. Klinik bulgu ve laboratuvar verileri yönünden izlenen 10 hastanın sekizinde (%8)’inde alt solunum yolu infeksiyonu gelişmiştir. Alt solunum yolu infeksiyon tanısı konulan sekiz hastanın dördünde ekzojen kaynaklı, üzünde endojen kaynaklı infeksiyon gelişirken, bir olguda infeksiyon kaynağı belirlenememiştir. Çalışma sonuçları, post-operatif dönemde oluşan alt solunum yolu infeksiyonlarında infeksiyon kaynaklarının genellikle mekanik ventilasyona ilişkin araç-gereçlerle, pH değişimlerinin sonucu olarak patojen mikro-organizmaları taşıyan mide sıvısının olduğu ortaya koymuştur.