A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/memorial01/webapps/clubbypass_com/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 675

Ablasyon | Club By Pass

Atrial Fibrilasyon - Radyofrekans Ablasyon

Kronik Atrial Fibrilasyon çoğunlukla mitral kapak hastalığı ile birlikte bulunmaktadır. Kapak Hastalığı yakınmalarının yanında bu ritim bozukluğu ayrıca sorun teşkil etmekte ve emboli riskini arttırmaktadır.

Radyofrekans Ablasyon yönteminin uygulamasının kolaylığı nedeni ile Maze Operasyonlarının yerini alması beklenmektedir. Maze operasyonlarındaki sayısız kesiler yerine Boston Scientific tarafından üretilen radyofrekans jeneratöründen elde edilen dalgalar ile sol atrium içinde bilerlenen hatlar 2 dakika yakılarak skar dokusu yaratılarak atrial fibrilasyonun kaotik ileti yolları düzene sokulmaktadır. İşlem sonunda sol atrium içeriden dikilebilir, dışarıdan bağlanabilir veya kesilerek dikilebilir. İşlem kapak takılmadan önce yapılmaktadır.

Radyofrekans probunun uygulanmasından sonra olusan skar dokusu.

Çok iyi sonuç aldığımız iki hastamızın ameliyat öncesi ve sonrası EKG leri. Bu yöntem ile tedavi ettiğimiz 179 hastamızdan %82,1 sinde tam başarı elde ettik (tamamen kalıcı normal sinüs ritmine döndü).

Bu teknolojinin uygulamasına büyük katkıları olan:

Dr. Joae Melo (Portekiz)

Elektra Firması: Sinan Karaaslan (Gn. Md.),

Boston Scientific: Mine Öztürk (Ülke Md.),

Burak Dağdanaş (Bölge Md.), Nurcan Zorbacı

içten teşekkürü bir borç biliyorum.

Prof. Dr. Bingür Sönmez